Найбільш поширені питання відповіді

За якими напрямами проходять навчання студентів в Навчально-науковому інституті Зернового Переробного і Хлібопекарського Бізнесу імені К.А. Богомаза?

 

Згідно переліку спеціальностей інститут  здійснює підготовку «бакалаврів» і «магістрів» за 2 спеціальностями:

133 «Галузеве машинобудування»,

181 «Харчові технології».

 

В свою чергу 181 «Харчові технології» має такі освітні програми:

– Технології зберігання і переробки зерна;

-Технології хліба, кондитерських, макаронних виробів та харчоконцентратів

 

133 «Галузеве машинобудування» має такі освітні програми:

– ІТ сервіс обладнання;

– Енергоменеджмент та IT- сервіс обладнання.

______________________________________________________________________________________________________

У чому переваги отримання освіти саме у Навчально-науковому інституті Зернового Переробного і Хлібопекарського Бізнесу імені К.А. Богомаза?

 

Щорічно навчально-науковий інститут Зернового Переробного і Хлібопекарського Бізнесу імені К.А. Богомаза забезпечує зернову галузь України висококваліфікованими кадрами як інженерного профілю (технологами, механіками), так і економічного напрямку (фахівцями з управління бізнесом, міжнародною торгівлею зерном). За 120 років існування факультет випустив більше 15000 випускників. Це дало можливість Україні посідати перші місця у світі за обсягами експорту зерна та забезпечити країну стабільними валютними надходженнями.

У рамках навчально-наукового інституту Зернового Переробного і Хлібопекарського Бізнесу імені К.А. Богомаза вперше в ОНТУ ведеться комплексна підготовка фахівців за різними галузями знань, які дають унікальні можливості отримати знання з технології, економіки та ІТ-технологій в зернопереробній галузі, для чого студенти інституту можуть обрати навчання за спеціальностями «Харчові технології», а також «Галузеве машинобудування».

Наш навчальний заклад є лідером не лише у нашому регіоні, а й у всій Україні з кількості створених лабораторій. Тільки на нашому факультеті більше десятка сучасних навчальних, науково-дослідних лабораторій, які оснащені передовим лабораторним обладнанням провідних світових виробників.

Матеріально-технічна база кафедр повністю відповідає вимогам, що сьогодні є у досить розвиненій зерновій та зернопереробній галузі, адже створення сучасних лабораторій стало можливим завдяки суттєвій спонсорській підтримці наших випускників, які нині очолюють левову частину найбільших підприємств зернової галузі. Все це дозволяє випускникам факультету у найкоротші терміни адаптуватись до роботи у виробничих умовах. Майже на кожному профільному підприємстві є випускники навчально-наукового інституту Зернового Переробного і Хлібопекарського Бізнесу імені К.А. Богомаза.

 

______________________________________________________________________________________________________

Де проходять практику ваші студенти, де працюють ваші випускники?

 

Студенти навчально-наукового інституту Зернового Переробного і Хлібопекарського Бізнесу імені К.А. Богомаза проходять практику і успішно працюють на провідних підприємствах України, в тому числі і з іноземними інвестиціями. Основний перелік працевлаштування випускників:

– керівники харчових та зернових підприємств (елеваторів, борошномельних круп’яних, комбікормових заводів, кондитерських фабрик, хлібозаводів);

– керівники агропромислових підприємств;

– керівники машинобудівних заводів, комерційних структур технічного сервісу;

– керівники торгівельних, зерно торгівельних компаній та їх підрозділів;

– керівники підприємств малого бізнесу;

– керівники біржових структур та їх підрозділів;

– фахівці-аналітики з досліджень товарних ринків і бірж;

– технологи, головні інженери, завідувачі лабораторій, менеджери з якості;

– брокери на товарних біржах;

– фахівці з логістики;

– експерти з зовнішньоекономічних питань;

– експерти з оцінки та прогнозування діяльності зерно торгівельних підприємств.

Отже, все це свідчіть про те, що навчально-науковий інститут Зернового Переробного і Хлібопекарського Бізнесу імені К.А. Богомаза готує кваліфікованих, конкурентоспроможних на ринку праці фахівців, які здатні до постійного професійного зростання та ефективної роботи, що гарантує сталий розвиток АПК та успішний аграрний експорт на користь нашої держави.

______________________________________________________________________________________________________

Яка ситуація на ринку праці у профільних галузях?

 

Аналіз щорічних «Ярмарків вакансій» які проводить ОНТУ показав, що попит на випускників факультету значно перевищує обсяги щорічних випусків, що зумовлене стрімким розвитком стратегічно важливої галузі.

Нагальна потреба у підготовці висококваліфікованих фахівців для хлібопекарської, кондитерської, макаронної і харчоконцентратної, галузі зберігання і переробки зерна обумовлена також втратою промисловістю значної кількості висококваліфікованих працівників внаслідок виїзду за межі країни на початку війни.

Враховуючи вказане, випускники навчально-наукового інституту Зернового Переробного і Хлібопекарського Бізнесу імені К.А. Богомаза сьогодні широко затребувані для ефективного вирішення усіх нагальних завдань та викликів у галузі щоб забезпечити сталий розвиток держави, економічну та продовольчу безпеку.